logo

•• Kde sa začina príbeh mlieka ••
 

Aby spracovatelia mlieka v mliekarňach mohli vyrábať kvalitné a chutné mlieko a mliečne výrobky, musia dostať na ich výrobu kvalitné surové mlieko od farmárov. Výroba surového, teda ešte nespracovaného mlieka sa nazýva prvovýroba mlieka. Táto, často opomínaná časť príbehu mlieka, kým sa dostane k spotrebiteľom spracované na stôl, je veľmi  dôležitá a náročná. Vyžaduje denno-dennú starostlivosť o kravičky, aby mali vhodné priestory na život, dobré a kvalitné krmivo. A tiež musia mať lekára – veterinára, ktorý sa stará aby boli zdravé. Kým  teliatko vyrastie, kým sa z jalovičky stane kravička, ktorá dojí mlieko, musia sa o ňu farmári denno-denne starať.  Nesmieme teda zabúdať, že za každým pohárom mlieka  je práca a úsilie mnohých pracujúcich ľudí  na mliečnych farmách.

Slovenskí prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka spoločne zrealizovali projekt
ADOPTUJ KRAVIČKU (tu klikni)
V tomto projekte je možné si za EAN kódy slovenských mliečnych výrobkov adoptovať slovenskú kravičku a virtuálne sa o ňu starať, a v rámci ktorého ponúkajú aj možnosť  navštíviť  kravičky priamo na slovenských farmách.

Prvovýroba mlieka je súčasťou poľnohospodárskej prvovýroby a zahŕňa činnosti spojené s produkciou surového kravského mlieka, predovšetkým organizáciu chovu a ošetrovanie jednotlivých kategórií mliekového hovädzieho dobytka, teda teliatok, jalovičiek, jalovíc a kráv, systém ustajnenia, systém kŕmenia, systém dojenia a základné ošetrenie surového kravského mlieka.

Na Slovensku sa ku koncu roka 2017 chovalo vyše 439 000 kusov hovädzieho dobytka, z toho vyše 194 000 kusov kráv. Z celkového počtu kráv je vyše 129 000 kusov dojníc a zvyšok sú kravy bez trhovej produkcie mlieka. V súčasnosti máme na Slovensku vyše 400 podnikov prvovýroby mlieka. Okrem týchto podnikov je na Slovensku ešte veľa ľudí, ktorí chovajú kravy pre produkciu mlieka na vlastnú spotrebu.

Ročne sa na Slovensku vyrobí asi  1 miliarda kilogramov surového kravského mlieka. Z tohto množstva sa vyše 830 miliónov kilogramov spracováva v spracovateľských podnikoch, teda v mliekarňach a zvyšok sa využíva hlavne na výživu mladých kategórií zvierat (teľatá a ošípané).

Priemerná úžitkovosť na Slovensku v súčasnosti dosahuje vyše 7 000 kg mlieka na dojnicu za rok. Priemerná dojnica tak nadojí asi 20 litrov mlieka denne. Máme však aj dojnice, ktoré nadoja 40 až 50 litrov denne, čo je asi 12 000 – 15 000 litrov ročne.
                                               

Na stiahnutie: 
Podporný materiál 

Kde sa začína príbeh mlieka.pdf

   

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...